Εύκολη νίκη για την Ολλανδία, με ανατροπή η Τουρκία


Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2020, 21:13

Με ηγέτη τον Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ η εθνική ομάδα της Ολλανδίας επιβεβαίωσε τα προγνωστικά σήμερα στο ματς κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, επικρατώντας με 3-1 στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» του Άμστερνταμ, για τον 1ο όμιλο της League A’, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Nations League.

Ο διεθνής μέσος της Λίβερπουλ ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου και μάλιστα πέτυχε δύο γκολ.

Στο μεταξύ η Τουρκία βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τη Ρωσία, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 24ο λεπτό, λόγω αποβολής του Αντρέι Σεμένοφ, και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν ν’ ανατρέψουν το σκορ και να φθάσουν στη νίκη με 3-2.

Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του 2ου Nations League:

LEAGUE A

1ος Όμιλος

Ολλανδία-Βοσνία 3-1

(6′, 14′ Βαϊνάλντουμ, 55′ Ντεπάι-63′ Πρέβλιακ)

 

 

Ιταλία-Πολωνία 21:45

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Ολλανδία 8 -5αγ.

Πολωνία 7

Ιταλία 6

Βοσνία 2 -5αγ.

2ος Όμιλος

Βέλγιο-Αγγλία 21:45

Δανία-Ισλανδία 21:45

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Βέλγιο 9

Αγγλία 7

Δανία 7

Ισλανδία 0

LEAGUE B

1ος Όμιλος

Ρουμανία-Νορβηγία 3-0 (μετά από απόφαση της UEFA)

Αυστρία-Β. Ιρλανδία 21:45

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Αυστρία 9

Νορβηγία 9 -5αγ.

Ρουμανία 7 -5αγ.

Β. Ιρλανδία 1

2ος Όμιλος

Σλοβακία-Σκωτία 1-0

(32′ Γκρέγκους)

Τσεχία-Ισραήλ 21:45

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Σκωτία 10-5αγ.

Τσεχία 6

Ισραήλ 5

Σλοβακία 4-5αγ.

3ος Όμιλος

Τουρκία-Ρωσία 3-2

(26′ Κάραμαν, 32′ Ουντέρ, 52′ Τοσούν-11′ Τσερίσεφ, 57′ Κουζάεφ)

Ουγγαρία-Σερβία 21:45

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Ρωσία 8-5αγ.

Ουγγαρία 7

Τουρκία 6-5αγ.

Σερβία 2

4ος Όμιλος

Βουλγαρία-Φινλανδία 1-2

(68′ πεν. Ιλιεφ-7′ Πούκι, 45′ Λουντ)

Ουαλία-Ιρλανδία 1-0

(67′ Μπρουκς)

 

 

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Ουαλία 13

Φινλανδία 12

Ιρλανδία 2

Βουλγαρία 1

LEAGUE C

2ος Όμιλος

Β. Μακεδονία-Εσθονία 2-1

(29′ Τρικόφσκι, 68′ Στογιανόφσκι-52′ Σάπινεν)

Γεωργία-Αρμενία 1-2

(65′ Γκασαϊσβίλι-33′ Γκαζαριάν, 86′ Ανταμιάν)

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Β. Μακεδονία 9

Αρμενία 8

Γεωργία 6

Εσθονία 2

3ος Όμιλος

Μολδαβία-ΕΛΛΑΔΑ 21:45

Σλοβενία-Κόσοβο 21:45

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Σλοβενία 10

ΕΛΛΑΔΑ 8

Κόσοβο 2

Μολδαβία 1

4ος Όμιλος

Λευκορωσία-Λιθουανία 2-0

(5′ Γιαμπλόνσκι, 20′ Εμπονγκ)

Αλβανία-Καζακστάν 3-1

(16′ Τσικαλέσι, 23′ Ισμαίλι, 63′ πεν. Μανάι-25′ Αμπικέν)

 

 

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Λευκορωσία 10

Αλβανία 8

Λιθουανία 5

Καζακστάν 4

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/11

LEAGUE A

3ος Όμιλος

Πορτογαλία-Γαλλία 0-1

Σουηδία-Κροατία 2-1

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Γαλλία 13

Πορτογαλία 10

Κροατία 3

Σουηδία 3

4ος Όμιλος

Γερμανία-Ουκρανία 3-1

Ελβετία-Ισπανία 1-1

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Γερμανία 9

Ισπανία 8

Ουκρανία 6

Ελβετία 3

LEAGUE C

1ος Όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Μαυροβούνιο 0-0

Κύπρος-Λουξεμβούργο 2-1

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Μαυροβούνιο 10

Λουξεμβούργο 9

Αζερμπαϊτζάν 5

Κύπρος 4

LEAGUE D

1ος Όμιλος

Μάλτα-Ανδόρα 3-1

Λετονία-Ν. Φερόε 1-1

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Ν. Φερόε 11

Μάλτα 8

Λετονία 4

Ανδόρα 2

2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Γιβραλτάρ 0-0

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες)

Γιβραλτάρ 7

Λιχτενστάιν 4

Σαν Μαρίνο 2 -4αγ.

Πηγή: Zougla.gr

Μπορεί επίσης να σας αρέσει