Νέα, Πολιτική, Οικονομία, Διεθνή

Νίκη 2 – 0 και με δόξα στην 2η θέση προς τη Super League ο Ολυμπιακός του Βόλου (Photos)

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ PHOTOS: Μπρέσκα στο 2′ και Ναντάγια στο 69′ “τρέλαναν” την ερυθρόλευκη κερκίδα στο πανθεσσαλικό στάδιο, “καθαρίζοντας” την Δόξα Δράμας

Ρεπορτάζ: Γιώργος Μπόλτσης
Photos: Μάκης Τερλιγκάκης

Με γκολ του Μάριο Μπρέσκα στο 2ο μόλις λεπτό και του Ντιέγκο Ναντάγια στο 69ο, η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου επιβλήθηκε με 2 – 0 της Δόξας Δράμας, το απόγευμα της Τετάρτης, στο πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου.

Προσφέροντας για άλλη μία αγωνιστική υπέροχο θέαμα στους φίλους του, ο Ολυμπιακός του Βόλου, πραγματοποίησε την 5η κατά σειρά νίκη του, σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση του πίνακα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Football League, μια ανάσα πλέον από τον πρωτοπόρο Εργοτέλη και με το ένα πόδι στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα οι ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο δυνατά, υποσχόμενες ένα υπέροχο θέαμα. Στο 2ο μόλις λεπτό η ομάδα του Βόλου άνοιξε το σκορ με ένα αριστοτεχνικό σουτ του Μάριο Μπρέσκα, μέσα από την μεγάλη περιοχή, έπειτα από ασίστ του Ολίσε. Η ομάδα της Δράμας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Σάββα Παντελίδη δεν επέτρεψε στου Δραμινούς να μειώσουν το σκόρ.

Έτσι, στο δεύτερο ημίχρονο και περνώντας στο παιχνίδι στο 62’ λεπτό της αναμέτρησης ο Ντιέγκο Ναντάγια, χρυσή αλλαγή όπως αποδείχτηκε για ακόμα μία φόρα, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Ολυμπιακού 7 λεπτά αργότερα, μετά από πάσα του Μπρέσκα από δεξιά, κοντρολάροντας την μπάλα και με ένα υπέροχο γύρισμα στέλνοντάς την στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάριο Μπρέσκα λίγα λεπτά νωρίτερα έχασε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του Ολυμπιακού, κάνοντας μια υπέροχη κούρσα από το κέντρο, περνώντας τον τερματοφύλακα της Δόξας Δράμας και σουτάροντας, με τους αμυντικούς Δραμινούς να διώχνουν σε κόρνερ κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.

Τέλος, θα αποτελούσε παράλειψη αν δεν επισημαίναμε ότι για άλλη μία φορά 11ος παίκτης της ομάδας αποδείχθηκαν οι χιλιάδες φίλαθλοί της, οι οποίοι έδωσαν και πάλι το βροντερό τους παρών στις κερκίδες του πανθεσσαλικού σταδίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γκίτκος, Πετκάκης, Κατσιαρός (83’ Kαρράς), Παλαιολόγος, Κωστούλας, Ολίσε, Πινδώνης, Ανιέτε (70’ Kαπετάνος), Μπρέσκα, Γιενγκά, Σολάκης (62’ Ναντάγια)

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Δάφκος, Ταραλίδης, Καμινιώτης (74’ Χιντασέλι), Ιντζόγλου, Ρούσεφ (34’Μουδούρογλου), Κοντέων, Πουλάκος, Κάσσος, Περπερίδης, Mπάρος, Μιλένκοβιτς (59’ Κάπελ)