Νικηφόρο το ντεμπούτο του Καρέρα στην ΑΕΚ, 1-0 νίκησε η «Ένωση» στην Ξάνθη

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2019, 21:54

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο της ΑΕΚ, καθώς η «Ένωση» το βράδυ του Σαββάτου έφυγε με ένα σημαντικό «τρίποντο» από τα «Πηγάδια».

Οι «κιτρινόμαυροι», χάρη σε τέρμα του Γαλανόπουλου στο 82ο λεπτό, επιβλήθηκαν με 1-0 σκορ της Ξάνθης, για την 14η αγωνιστική της Super League και έφτασαν τους 24 βαθμούς.

Φτωχό σε φάσεις ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης κι έτσι μοιραία οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο 76ο λεπτό ο Φασίδης αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες, καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, τέσσερα λεπτά μετά την πρώτη.

Η ΑΕΚ έχοντας ανεβάσει στροφές απείλησε σε 3 περιπτώσεις της εστίας της Ξάνθης, με τον Αμπάντ να ενεργεί σωτήρια, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Εντούτοις οι «κιτρινόμαυροι» στο 84ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ευθύβολο σουτ του Γαλανόπουλου.