Οι 11 πόλεις υποδοχής και το νέο πρόγραμμα των 51 αγώνων




Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 23 Απριλίου 2021, 18:01

Δουβλίνο και Μπιλμπάο βγήκαν και επίσημα από τη λίστα των χωρών υποδοχής, εκεί που εισήλθε η Σεβίλλη, διαμορφώνοντας σε 11 τον τελικό αριθμό των πόλεων που θα φιλοξενήσουν αγώνες του Euro 2020, της διοργάνωσης που ήταν προγραμματισμένη για πέρυσι το καλοκαίρι και μετατέθηκε για το 2021 (11/6-11/7), εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού.

Έτσι οι 24 φιναλίστ θα αγωνιστούν σε ένδεκα και όχι σε δώδεκα διαφορετικές πόλεις, όπως προέβλεπε ο αρχικός σχεδιασμός: Άμστερνταμ, Μπακού, Σεβίλλη, Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Κοπεγχάγη, Γλασκώβη, Λονδίνο, Μόναχο, Ρώμη και Αγία Πετρούπολη.

Η κορυφαία διοργάνωση θα αρχίσει στο «Ολίμπικο της Ρώμης, με τη διεξαγωγή της αναμέτρησης ανάμεσα σε Τουρκία και Ιταλία, και θα ολοκληρωθεί στις 11 Ιουλίου στο Γουέμπλεϊ, με τον τελικό.

Ημιτελικοί και τελικοί

Λονδίνο, Αγγλία : Wembley Stadium

Τρία παιχνίδια στους ομίλους και ένας προημιτελικός

Μπακού, Αζερμπαϊτζάν : Baku Olympic Stadium

Μόναχο, Γερμανία : Fußball Arena München

Ρώμη, Ιταλία : Stadio Olimpico

Αγία Πετρούπολη, Ρωσία: Saint Petersburg Stadium

* Στην Αγία Πετρούπολη μεταφέρονται και οι αγώνες του 5ου ομίλου, τους οποίους επρόκειτο να φιλοξενήσει το Δουβλίνο.

Τρία παιχνίδια στους ομίλους και τα ματς στους «16»

Άμστερνταμ, Ολλανδία : Johan Cruijff ArenA

Σεβίλλη, Ισπανία : Estadio La Cartuja

Βουκουρέστι, Ρουμανία: National Arena

Βουδαπέστη, Ουγγαρία : Ferenc Puskás Stadium

Κοπεγχάγη, Δανία : Parken Stadium

Γλασκώβη, Σκωτία : Hampden Park

Λονδίνο, Αγγλία : Wembley Stadium

* Η Σεβίλλη θα φιλοξενήσει τους τέσσερις αγώνες που είχαν προγραμματιστεί να γίνουν στο Μπιλμπάο.

* Το Λονδίνο θα φιλοξενήσει και τον αγώνα της φάσης των «16» από τον 5ο όμιλο, που επρόκειτο να διεξαχθεί στο Δουβλίνο.

Το πρόγραμμα:

1ος όμιλος

11 Ιουνίου

Τουρκία-Ιταλία, Stadio Olimpico-Ρώμη

12 Ιουνίου

Ουαλία-Ελβετία, Olympic Stadium-Μπακού

16 Ιουνίου

Τουρκία-Ουαλία, Olympic Stadium-Μπακού

Ιταλία-Ελβετία, Stadio Olimpico-Ρώμη

20 Ιουνίου

Ελβετία-Τουρκία, Olympic Stadium-Μπακού

Ιταλία-Ουαλία, Stadio Olimpico-Ρώμη

2ος όμιλος

12 Ιουνίου

Δανία-Φινλανδία, Parken Stadium-Κοπεγχάγη

Βέλγιο-Ρωσία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

16 Ιουνίου

Φινλανδία-Ρωσία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

17 Ιουνίου

Δανία-Βέλγιο, Parken Stadium-Κοπεγχάγη

21 Ιουνίου

Ρωσία-Δανία, Parken Stadium-Κοπεγχάγη

Φινλανδία-Βέλγιο, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

3ος όμιλος

13 Ιουνίου

Αυστρία-Β. Μακεδονία, Arena Nationala-Βουκουρέστι

Ολλανδία-Ουκρανία, Johan Cruyff Arena-Αμστερνταμ

17 Ιουνίου

Ουκρανία-Β. Μακεδονία, Arena Nationala-Βουκουρέστι

Ολλανδία-Αυστρία, Johan Cruyff Arena-Αμστερνταμ

21 Ιουνίου

Β. Μακεδονία-Ολλανδία, Johan Cruyff Arena-Αμστερνταμ

Ουκρανία-Αυστρία, Arena Nationala, Βουκουρέστι

4ος όμιλος

13 Ιουνίου

Αγγλία-Κροατία, Wembley Stadium-Λονδίνο

14 Ιουνίου

Σκωτία–Τσεχία, Hampden Park-Γλασκώβη

18 Ιουνίου

Κροατία-Τσεχία, Hampden Park-Γλασκώβη

Αγγλία-Σκωτία, Wembley Stadium-Λονδίνο

22 Ιουνίου

Κροατία-Σκωτία, Hampden Park-Γλασκώβη

Τσεχία-Αγγλία, Wembley Stadium-Λονδίνο

5ος όμιλος

14 Ιουνίου

Πολωνία-Σλοβακία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

Ισπανία-Σουηδία, Estadio La Cartuja-Σεβίλη

18 Ιουνίου

Σουηδία-Σλοβακία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

19 Ιουνίου

Ισπανία-Πολονία, Estadio La Cartuja-Σεβίλλη

23 Ιουνίου

Σλοβακία-Ισπανία, Estadio La Cartuja-Σεβίλλη

Σουηδία-Πολονία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

6ος όμιλος

15 Ιουνίου

Ουγγαρία-Πορτογαλία, Puskas Arena-Βουδαπέστη

Γαλλία-Γερμανία, Allianz Arena-Μόναχο

19 Ιουνίου

Ουγγαρία-Γαλλία, Puskas Arena-Βουδαπέστη

Πορτογαλία-Γερμανία, Allianz Arena-Μόναχο

23 Ιουνίου

Πορτογαλία-Γαλλία, Puskas Arena-Βουδαπέστη

Γερμανία-Ουγγαρία, Allianz Arena-Μόναχο

Φάση των «16»

26 Ιουνίου

Ματς 38

Δεύτερος 1ου ομίλου–Δεύτερος 2ου, Johan Cruyff Arena-Άμστερνταμ

Ματς 37

Πρώτος 1ου–Δεύτερος 3ου ομίλου, Wembley Stadium-Λονδίνο

27 Ιουνίου

Ματς 40

Πρώτος 3ου–Τρίτος 4ου/5ου ή 6ου ομίλου, Puskas Arena-Βουδαπέστη

Ματς 39

Πρώτος 2ου ομίλου—Τρίτος 1ου/4ου/5ου ή 6ου ομίλου, Estadio La Cartuja-Σεβίλλη

28 Ιουνίου

Ματς 42

Δεύτερος 4ου ομίλου-Δεύτερος 5ου ομίλου, Parken Stadium-Κοπεγχάγη

Ματς 41

Πρώτος 6ου ομίλου-Τρίτος 1ου/2ου ή 3ου ομίλου, Arena Nationala-Βουκουρέστι

29 Ιουνίου

Ματς 44

Πρώτος 4ου ομίλου-Δεύτερος 6ου ομίλου, Wembley Stadium-Λονδίνο

Ματς 43

Πρώτος 5ου ομίλου-Τρίτος 1ου/2ου/3ου ή 4ου ομίλου, Hampden Park-Γλασκώβη

Προημιτελικά

2 Ιουλίου

Ματς 45

Νικητής 41-Νικητής 42, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

Ματς 46

Νικητής 39-Νικητής 37, Allianz Arena-Μόναχο

3 Ιουλίου

Ματς 47

Νικητής 40–Νικητής 38, Olympic Stadium-Μπακού

Ματς 48

Νικητής 43-Νικητής 44, Stadio Olimpico-Ρώμη

Ημιτελικά

6 Ιουνίου

Ματς 49

Νικητής 46-Νικητής 45, Wembley Stadium-Λονδίνο

7 Ιουλίου

Ματς 50

Νικητής 48-Νικητής 47, Wembley Stadium-Λονδίνο

Τελικός

11 Ιουλίου

Νικητής 49-Νικητής 50, Wembley Stadium-Λονδίνο



Zougla.gr

Μπορεί επίσης να σας αρέσει