Πάγωσε τον Ρώσο στο Ρολάν Γκαρός

Tι κι αν ο Ντανίλ Μεντβέντεφ ήταν ο… κακός του δαίμονας, μετρώντας μόλις μία νίκη σε επτά αγώνες του με αντίπαλο τον Ρώσο;

Ο… δαιμονισμένος Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε στο Παρίσι να ξορκίσει την αρνητική του παράδοση απέναντι στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, στον μεταξύ τους προημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, και, με το σπαθί του ή για να ακριβολογούμε με τη ρακέτα του, είδε τις πόρτες της ημιτελικής φάσης του φημισμένου γκραν σλαμ να ανοίγουν διάπλατα γι’ αυτόν.

Πιο συγκεκριμένα ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, παίζοντας τένις αντιπροσωπευτικό της ποιότητάς του, κατάφερε να θέσει νοκ-άουτ το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης και με 3-0 σετ έκλεισε θέση για τους «4» της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει τον Ζβέρεφ, με στόχο ακόμη μία νίκη που θα του επιτρέψει να προκριθεί στον τελικό!

Ο αγώνας

Ο Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στο κορτ και, υπερασπιζόμενος το καλό του σερβίς, πήρε με άνεση το πρώτο game.

Η πρώτη απόπειρα του Στέφανου για break δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς ο Ρώσος ισοφάρισε.

Ό,τι δεν μπόρεσε όμως στο δεύτερο game ο Έλληνας πρωταθλητής το πέτυχε στο τέταρτο, καθώς τότε έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του κι έφτασε με άνεση στο 3-1.

Αγωνιζόμενος με αυτοπεποίθηση και με χτυπήματα που αγγίζουν το τέλειο απέναντι σε έναν επιφυλακτικό Μεντβέντεφ, ο Στέφανος διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του (4-1).

Εν συνεχεία, κάνοντας το 5-2 με love service game έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο εν τέλει έκανε δικό του, επικρατώντας του Ρώσου με 6-3.

O «Στεφ» στο πρώτο σετ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και ώθησε σε αρκετά αβίαστα λάθη τον Μεντβέντεφ (12), ο οποίος συνέχισε να τα βρίσκει… σκούρα απέναντι στον Έλληνα πρωταθλητή και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ.

Κι αυτό γιατί ο Ρώσος είδε τον Τσιτσιπά να φτάνει σε ακόμη ένα γρήγορο break και να προηγείται ακόμη και με 3-1.

Έτσι, στριμώχτηκε ακόμη περισσότερο στα.. σχοινιά από τον «Tsitsifast», ωστόσο, σε αντίθεση με το πρώτο σετ, το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης αντέδρασε στη συνέχεια.

Ο Μεντβέντεφ ανέβασε στροφές, βρήκε κάποια μεγάλα πρώτα σερβίς και πιέζοντας τον Τσιτσιπά, που σε κάποιες φάσεις υπέπεσε σε εύκολα λάθη, έκανε δικά του τα επόμενα τρία games.

Έτσι, παίρνοντας πίσω το σερβίς του, έκανε την ολική ανατροπή, φτάνοντας στο 4-3, ενώ συνέχισε να έχει το προβάδισμα κάνοντας το 5-4, μετά από ένα μεγάλο σε διάρκεια γκέιμ με πολλά και εντυπωσιακά ράλι.

Ο Τσιτσιπάς, επιδεικνύοντας ψυχραιμία, έσωσε διπλό σετ πόιντ του Μεντβέντεφ και ισοφάρισε σε 5-5, ενώ ακολούθησαν love service games από τους δύο αντιπάλους, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε γρήγορα το 3-0 και με σκορ 7-3 έφτασε στο 7-6, κάμπτοντας την αντίσταση του αντιπάλου του, για το 2-0 στα σετ!

Στα πρώτα τέσσερα game του τρίτου σετ οι δύο αντίπαλοι υπερασπίστηκαν το σερβίς τους, με τον Μεντβέντεφ να εκμεταλλεύεται το πολύ καλό του ντροπ σοτ, κάνοντας το 2-2.

Στη συνέχεια ο Ρώσος με break πήρε την ώθηση για να φτάσει στο 4-2, ωστόσο ο Στέφανος πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλό του και, παίρνοντας πίσω το σερβίς του, ισοφάρισε σε 4-4, ενώ στο 12ο game αν και βρέθηκε να χάνει με 4-0 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους πήρε τη νίκη-πρόκριση,