Σλούκας λαμπρός τον οδηγεί, 84-82 ο Ολυμπιακός την Μπάγερν!

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 8 Ιανουαρίου 2021, 22:55

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει και πάλι πράματα και θάματα στο παρκέ (σ.σ.: είχε προηγηθεί η εξαιρετική του εμφάνιση επί της Χίμκι) ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη με 84-82 σκορ επί της Μπάγερν Μονάχου την Παρασκευή στο ΣΕΦ, για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Έλληνας άσος με 24 πόντους, επτά ασίστ και τρία κλεψίματα οδήγησε τους Πειραιώτες σε αυτή την σημαντική επικράτηση βοηθώντας τους να βελτιώσουν σε 9-8 το ρεκόρ τους και να παραμείνουν σε τροχιά οκτάδας.

Στον αντίποδα η Αντρέα Τρινκιέρι απόψε υποχρεώθηκε στην έβδομη ήττα τους, κι έτσι έμεινε εκτός τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82

Ο αγώνας

O Ολυμπιακός με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν να συνθέτουν την πεντάδα του, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα έξι λεπτά του ματς τα έκανε σχεδόν όλα τέλεια.

Με τρίποντα των Σλούκα και Χάρισον προηγήθηκε με 8-5, ενώ τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Πρίντεζη να δίνει λύσεις έφτασε στο 16-9 4:24 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, αναγκάζοντας τον Τρινκιέρι να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Η άμυνα του Ολυμπιακού στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου δούλευε υποδειγματικά με εξαίρεση κάποια προβλήματα στα αμυντικά ριμπάουντ.

Εντούτοις στη συνέχεια, όταν ο Τζένκινς πέρασε στον πάγκο, η περιφερειακή άμυνα των Πειραιωτών άρχισε να… μπάζει.

Έτσι, η γερμανική ομάδα με τον Ρέινολντς να δίνει λύσεις κάτω στο ζωγραφιστό και τον Σίλι να πετυχαίνει… τετράποντο (εύστοχησε σε τρίποντο και τη συμπληρωματική βόλη) με ένα σερί 9-0 πήρε το προβάδισμα με 18-16 στο 8’, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +3 (22-19).

Στο ξεκίνημα της β’ περιόδου αντι να βελτιωθούν τα πράγματα για τον Ολυμπιακό άρχισαν να στραβώνουν ακόμη περισσότερο για το συγκρότημα του Μπαρτζώκα.

Η άμυνα των Πειραιωτών συνέχισε να είναι αρκετά… light κι έτσι όταν η Μπάγερν βρήκε ρυθμό η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει.

Ο Σίλι με τρία συνεχόμενα τρίποντα βοήθησε την Μπάγερν να προηγηθεί με επτά πόντους (28-35), την ώρα που ο Σλούκας έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, προκειμενου να μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό.

Ο Μπάλντουιν, τον οποίο είχε… σβήσει στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τζένκινς (που όμως χρεώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ) ευστοχώντας κι αυτός από τα 6.75μ. έκανε το 42-33 υπέρ των Βαυαρών, ωστόσο στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ξύπνησαν από τον αγωνιστικό λήθαργο, στον οποίο είχαν περιέλθει.

Με τον Σλούκα να είναι συγκλονιστικός, τον Βεζένκοφ να δίνει κι αυτός λύσεις στο σκοράρισμα και τον Έλις να ενεργοποιείται επίσης επιθετικά οι Πειραιώτες είχαν ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους και με ένα επιμέρους 11-2 ισοφάρισαν σε 44-44, πριν ο Μπαμπ στη λήξη της περιόδου δώσει το προβάδισμα στους Γερμανούς με 46-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Ο Μπάλντουιν στο ξεκίνημα της επανάληψης  βρήκε ρυθμό και με πέντε προσωπικούς πόντους βόηθησε την Μπάγερν, η οποία με κάρφωμα του Ρέινολντς  προηγήθηκε με 57-53.

Στη συνέχεια οι Σλούκας και Σπανούλης βγήκαν μπροστά επιθετικά για τους Πειραιώτες και μάλιστα ο αρχηγός του Ολυμπιακού με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (64-59) στην ομάδα του Μπαρτζώκα, με τον Μπάλντουιν να μειώνει, διαμορφώνοντας το 64-61 του τρίτου δεκαλέπτου.