Στα προημιτελικά το Βέλγιο, 1-0 την Πορτογαλία του Ρονάλντο

Το Βέλγιο πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με την Πορτογαλία.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβλήθηκαν την Κυριακή με 1-0 της κατόχου του τίτλου στη Σεβίλλη και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στους Ίβηρες, με τον Σάντσες να βγάζει στο 6′ κάθετη στον Ζότα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ωστόσο το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 25ο λεπτό η ομάδα του Φερνάντο Σάντος απειλησε εκ νέου αυτή τη φορά από μία στημένη φάση, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Κουρτουά σε ωραία απόκρουση, με τον τερματοφύλακα των Βέλγων να μπλοκάρει στη συνέχεια την μπάλα μετά την κεφαλιά του Παλίνια.

Οι Βέλγοι στο πρώτο μισάωρο ήταν άφαντοι επιθετικά, ωστόσο στη συνέχεια βρήκαν τα πατήματά τους, αρχίζοντας να επισκέπτονται την εστία του Ρουί Πατρίσιο.

Ο Μενιέ στο 37′ έριξε την προειδοποιητική βολή, με ένα σουτ με το εξωτερικό, το οποίο δεν βρήκε στόχο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Μαρτίνεθ πήρε το προβάδισμα με έναν «κεραυνό» του Τόργκαν Αζάρ έξω από την περιοχή.

Στο 48ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε μετά από τάκλιν του Παλίνια τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Μέρτενς.

Η Πορτογαλία στο 58ο λεπτό έφτασε κοντά στο 1-1, με τον Ζότα να σουτάρει άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του νεοεισελθόντα Ζοάο Φέλιξ δεν ανησύχησε τον Κουρτουά.

Οι Ίβηρες πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης με τον Κουρτουά να λέει «όχι» στο 82′ σε δυνατή κεφαλιά του Ρούμπεν Ντίας, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σάντσες πλάσαρε, βλέποντας την μπάλα να χτυπάει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Βέλγου γκολκίπερ!

Στο 88′ ο Σιλβα απείλησε εκ νέου με τον Σίλβα, ωστόσο ο διεθνής γκολκίπερ της Ρεάλ ήταν σε ετοιμότητα.

Βέλγιο-Πορτογαλία 1-0

Γκολ: 42′ Τόργκαν Αζάρ (Βέλγιο)

Κίτρινες: Παλίνια (Πορτογαλία), Νταλότ (Πορτογαλία), Βερμάελεν (Βέλγιο), Πέπε (Πορτογαλία), Αλντερβάιρελντ (Bέλγιο)