Νέα, Πολιτική, Οικονομία, Διεθνή

Στις 14:00 η κλήρωση του Europa League

Το «χαμόγελο» της κληρωτίδας περιμένουν σήμερα ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, ώστε μέσω βατών ομίλων να μπορέσουν να συνεχίσουν την πορεία τους στο Europa League και στον επόμενο γύρο.

Στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας η «Ένωση», στο τρίτο οι Θεσσαλονικείς και στο τέταρτο η ΑΕΚ Λάρνακας, ενώ θα βγουν δώδεκα συνολικά όμιλοι των τεσσάρων ομάδων έκαστος.

Θεωρητικά πιο εύκολη αναμένεται να είναι η κλήρωση της ΑΕΚ, αφού αποφεύγει δυνατές ομάδες όπως οι Φούλαμ, Ρούμπιν Καζάν, Ουντινέζε, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Λάτσιο που είναι στο ίδιο γκρουπ δυναμικότητας και με τις οποίες όμως είναι δυνατόν να «πέσει» ο ΠΑΟΚ. Αντίστροφα είναι τα πράγματα με Σάλτσμπουργκ, Ρεν και Ανόβερο που γλιτώνει ο «Δικέφαλος του Βορρά», αλλά παραμονεύουν για τους «κιτρινόμαυρους».

Από το πρώτο γκρουπ δυναμικότητας μπαίνει στην κληρωτίδα και η Σάλκε του Κυριάκου Παπαδόπουλου, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας θα χρειαστεί αρκετή τύχη από το τέταρτο γκρουπ, ώστε να βρει ιδανικούς αντιπάλους.

Αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας:

1ο γκρουπ

Τότεναμ (Αγγλία) 78.157
Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 74.025
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 70.465
Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (Πορτογαλία) 68.319
Μπράγκα (Πορτογαλία) 62.319
Σάλκε (Γερμανία) 61.887
Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) 60.776
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 51.735
Κοπεγχάγη (Δανία) 51.110
Άλκμααρ (Ολλανδία) 43.025
Άντερλεχτ (Βέλγιο) 42.400
Τβέντε (Ολλανδία) 41.025

2ο γκρουπ

Φούλαμ (Αγγλία) 40.157
Μπεσίκτας (Τουρκία) 37.010
Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 36.400
Μέταλιστ Χάρκιβ (Ουκρανία) 34.276
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) 32.400
Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία) 31.941
Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο) 31.400
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 30.833
Στεάουα (Ρουμανία) 29.164
Ουντινέζε (Ιταλία) 27.110
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) 24.465
Λάτσιο (Ιταλία) 23.110

3ο γκρουπ

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 22.140
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 21.400
Ζυρίχη (Ελβετία) 18.980
Οντένσε (Δανία) 18.610
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία) 18.441
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 17.333
Μπέρμιγχαμ (Αγγλία) 17.157
Στόουκ Σίτι (Αγγλία) 17.157
Ρεν (Γαλλία) 16.735
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) 16.640
Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 16.164
Ανόβερο (Γερμανία) 13.887

4ο γκρουπ

Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία) 10.276
Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία) 10.183
Βασλούι (Ρουμανία) 10.164
Σιόν (Ελβετία) 9.480
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 8.640
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 5.900
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 5.899
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 5.183
Μάριμπορ (Σλοβενία) 4.224
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 3.624
Μάλμε (Σουηδία) 2.825
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) 2.741

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων:

1η αγωνιστική: 16 Σεπτεμβρίου
2η αγωνιστική: 30 Σεπτεμβρίου
3η αγωνιστική: 21 Οκτωβρίου
4η αγωνιστική: 4 Νοεμβρίου
5η αγωνιστική: 1 Δεκεμβρίου
6η αγωνιστική: 16 Δεκεμβρίου

Πηγή: sport-fm.gr

Μπορεί επίσης να σας αρέσει