Τσέλσι και Μπάγερν οι δύο τελευταίες ομάδες των προημιτελικών

Η Τσέλσι και η Μπάγερν Μονάχου ήταν οι ομάδες που κατέκτησαν τα δύο τελευταία εισιτήρια για τα προημιτελικά του Champions League.

Οι Λονδρέζοι επιβλήθηκαν το βράδυ της Τετάρτης με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης, κι έτσι με δύο νίκες (είχαν επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς) πήραν πανηγυρικά την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης.

Οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό, όταν, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ζιγιέκ έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Όμπλακ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Έμερσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι πρωτοπόροι της LaLiga, καθώς στο 82ο λεπτό ο Σάβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη της Τσέλσι.

Με δύο νίκες όμως προκρίθηκε στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και η Μπάγερν.

Η ομάδα του Φλικ, αν και είχε εξασφαλίσει την παρουσία της στα προημιτελικά μετά το 4-1 στη Ρώμη, διπλασίασε τις νίκες της επί της Λάτσιο, επικρατώντας των Ιταλών με 2-1, στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16».

Οι Βαυαροί έκαναν το 1-0 στο 33ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Στο 73′ ο Τσούπο-Μοτίν, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 82′ ο Παρόλο μείωσε με κεφαλιά για τη Λάτσιο.

Τσέλσι-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Γκολ: 34′ Ζιγιέκ (Τσέλσι), 90+4′ Έμερσον (Τσέλσι)

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζιγιέκ (77′ Πούλισιτς), Βέρνερ (83′ Χάντσον-Οντόι), Χάβερτς

Ατλέτικο (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (46′ Ερμόσο), Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ, Καράσκο (53′ Ντεμπελέ), Σουάρες (59′ Κορέα), Φέλιξ.

Μπάγερν Μονάχου-Λάτσιο 2-1

Γκολ: 33′ πεν. Λεβαντόφσκι (Μπάγερν), 73′ Τσούπο-Μοτίν (Μπάγερν), 82′ Παρόλο (Λάτσιο)

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νίμπελ – Παβάρ, Μπόατενγκ (46′ Ζίλε), Αλαμπα, Ερναντέζ – Κίμιχ (77′ Χάβι Μαρτίνεθ), Γκορέτσκα (64′ Ντέιβις), Γκνάμπρι, Μίλερ (71′ Μουσιάλα), Σανέ – Λεβαντόφσκι (71′ Τσούπο-Μοτίν)

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ρέινα – Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου – Λατσάρι (55′ Παρόλο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Εσκαλάντε (84′ Άκπρο), Λουίς Αλμπέρτο (76′ Κατάλντι), Φάρες (46′ Λούλιτς), Μουρίκι (56′ Περέιρα), Κορέα