Αγώνες ως και 100 χιλιομέτρων στο Μέτσοβο, και διακρίσεις για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Διαβάστε την ανακοίνωση,όπως έφτασε στο e-Volos.gr:

Στο Μέτσοβο έγινε το Σαββατοκύριακο ένας από τους σημαντικότερους ορεινούς αγώνες της χώρας μας, ο Ultra Ursa Trail, και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ήταν εκεί, όπως και πολλοί ακόμη trail runners από την περιοχή μας. Μάλιστα ο Φιλάρετος Μπούκης, αθλητής της Tihio Race Team, νικητής του Καραμάνειου, κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη του αγώνα των 100 χιλιομέτρων με χρόνο 12ώρες 15’23. Ο ίδιος είχε τρέξει αγώνα αντίστοιχης απόστασης και ενάμιση μήνα πριν οπότε τερμάτισε 3ος στον Olympus Mythical Trail 106km.

Ο αθλητής του ΣΔΥ Βόλου Απόστολος Μπαρμπούλης τερμάτισε 79ος στα 100 χιλιόμετρα με 19 ώρες 30’08. Ολοκλήρωσε τον αγώνα μιάμιση ώρα μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής, έχοντας ξεκινήσει στις 6.00 το πρωί του Σαββάτου. Αξίζει να σημειώσουμε ότι από τον Βόλο έτρεξαν στον αγώνα επίσης οι εξής δρομείς τα 100 χιλιόμετρα:

9 Κώστας Καλπίας Great 14.33.58

20 Αργύρης Παπαθανασόπουλος 15.41.07

37 Κώστας Τσαντός Ultra Pelion Trail 16.59.54

50 Στέργιος Αναστασιάδης Great 17.52.43

Μεγάλη διάκριση για τον δρομέα του ΣΔΥ Βόλου Χρήστο Αγνουσιώτη ο οποίος με την ομάδα του κατέλαβε τη 2η θέση στο Ursa trail relay στο Μετσοβο. Ήταν η διαδρομή του αγώνα των 100 χιλιομέτρων σε σκυτάλη, και η ομάδα που αποτελούταν από τους Δημήτρη Ελευθερίου, Αλέξανδρο Καμπουρόπουλο, Χρήστο Αγνουσιώτη πέτυχε χρόνο 10 ώρες 04.49 ανεβαίνοντας στο βάθρο.

Το πρωί της Κυριακής έγινε το 2ο μέρος της διοργάνωσης στο Μέτσοβο, με τους αγώνες των 21 και των 11 χιλιομέτρων. Εξαιρετικός ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης, τερμάτισε 5ος στα 21 χιλιόμετρα με 1 ώρα 59’21. Η Μαρία Μακροθανάση πήρε την 40η θέση στις γυναίκες με 3.30.28. Στα 11 χιλιόμετρα ο Γιώργος Τσοκάνης ήταν 110ος με 2.00.35, και ο Δημήτρης Κοτσίλιος 135ος με 2.25.36. Συνολικά στους αγώνες έτρεξαν 202 δρομείς στα 100 χιλιόμετρα (τερμάτισαν 163), 47 ομάδες των 3 ατόμων στην σκυτάλη, 268 στα 21χλμ, 147 στα 11χλμ.

Και σε άλλους αγώνες

Το βράδυ του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε στην Ψάθα Αττικής ο «Ο Δρόμος των Αλκυόνων Night Run 27,7 & 6,6 χλμ», και ο Νίκος Σκούταρης αναδείχθηκε νικητής της γενικής κατάταξης της μικρής διαδρομής με χρόνο 24’05.

Σημαντική διάκριση και για τον Χρήστο Παρασκευά. Ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου κατέλαβε τη 2η θέση στην κατηγορία του και 21η στη γενική κατάταξη στον 4ο Αγώνα «Lailias Mountain Running» 2020. Η διαδρομή είναι απόστασης 27 χιλιομέτρων με συνολική υψομετρική ανάβαση 1430 μέτρα, γίνεται στο Νομό Σερρών κοντά στα σύνορα με τη Βουλγαρία. Έτρεξαν 129 δρομείς, καθώς και άλλοι 127 στα 12χλμ, ενώ η ζέστη ήταν χαρακτηριστική. Ο Lailias Mountain Running κανονικά διεξάγεται Μάιο, αλλά φέτος μετατέθηκε λόγω του covid. Την αποστολή στις Σέρρες ακολούθησαν από τον ΣΔΥ Βόλου οι Κώστας Παλάντζας, Σπύρος Τρύφωνος.

4ος στην ποδηλατική Ανάβαση Πάρνηθας – ατομική χρονομέτρηση 12χλμ τερμάτισε την Κυριακή ο Γιάννης Κλόκας.

Σαββατοκύριακο 5-6 Σεπτεμβρίου: ακολουθεί διήμερο προπονητικής και πεζοπορικής δράσης

Το Σάββατο θα πραγματοποιηθεί η κυκλική πεζοπορική διαδρομή Μηλίνα-Λαύκος, σε συνδυασμό με μπάνιο στις παραλίες του Πηλίου. Η απόσταση είναι 7,1 χιλιόμετρα, και η διάρκεια της καθεαυτού πορείας, δυόμισυ ώρες. Η πεζοπορία αυτή χαρακτηρίζεται ως μία από τις κορυφαίες διαδρομές του Πηλίου, που κινείται κατά το μέγιστο μέρος σε καλντερίμι, μέσα σε ένα περιβάλλον μεγάλης φυσικής ομορφιάς. Η αναχώρηση από τον Βόλο θα γίνει στις 8.30 το πρωί του Σαββάτου έξω από τη Νομαρχία (Ιωλκού με Αναλήψεως) και μπορεί να μετέχει όποιος θέλει ανεξάρτητα από το αν είναι μέλος του συλλόγου. Όσοι διαθέτουν αυτοκίνητο μπορούν να το φέρουν προκειμένου να μεταφερθούν όλοι οι συμμετέχοντες.

Την Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί long run στην πανέμορφη παραλιακή διαδρομή Βόλος – Άφησσος απόστασης περίπου 25 χιλιομέτρων, με εκκίνηση από τις Πλάκες στις 7.30 το πρωί. Το long run θα γίνει με πρωτοβουλία μελών του ΣΔΥ Βόλου, και μπορεί να συμμετέχει όποιος θέλει, ανεξάρτητα από το αν είναι μέλος του ΣΔΥΒ. Κάθε συμμετέχοντας θα τρέξει στον ρυθμό που επιθυμεί, ή θα μετέχει στα γκρουπ που θα σχηματιστούν στη διάρκεια της προπόνησης. Καθένας πρέπει να μεταφέρει τα πράγματα που χρειάζεται. Πριν την εκκίνηση οι συμμετέχοντες θα αφήσουν σε ιχ δρομέα που θα έρθει στην Άφησσο με αυτοκίνητο, τα πράγματα που θα χρειάζονται μετά τον τερματισμό. Μετά το τέλος της προπόνησης θα ακολουθήσει μπάνιο στην Άφησσο, και καφές-φαγητό στα μαγαζιά της περιοχής. Η επιστροφή θα γίνει με το ΚΤΕΛ (μάσκα απαραίτητη), στην ώρα που επιθυμεί κάθε ένας, εκτός αν έχει προβλέψει άλλον τρόπο για την επιστροφή.

Κάθε Τρίτη και Παρασκευή πραγματοποιείται επίσης ομαδική προπόνηση μελών του ΣΔΥ Βόλου και όχι μόνο, με εκκίνηση από τις Πλάκες ώρα 19.00.

Όσον αφορά την αγωνιστική παρουσία του Σαββατοκύριακου που ακολουθεί, ο Χρήστος Αγνουσιώτης θα τρέξει την Κυριακή στο Ποίκιλο Όρος της Αττικής στον Poikilo Rocky Mountain 2020, αγώνα στον οποίο πέρυσι είχε αναδειχθεί νικητής. Το Σάββατο θα πραγματοποιηθεί ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Κολύμβησης στο Πευκί Ευβοίας, και ο Γιάννης Μελαχροινάκης θα συμμετέχει στα 1.500 μέτρα.

Λήγουν οι εγγραφές για τον 14ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων

Για τις 4 Σεπτεμβρίου ορίζεται η λήξη των ομαδικών εγγραφών του ΣΔΥ Βόλου για τον 14ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων που θα γίνει το Σαββατοκύριακο 19-20 Σεπτεμβρίου. Οι αποστάσεις που θα γίνουν είναι 30, 10 και 5 χιλιόμετρα με ποσό συμμετοχής αντίστοιχα όπως ορίζει η διοργάνωση, 14, 10 και 8 ευρώ. Τα 5χλμ θα γίνουν Σάββατο απόγευμα, τα 30 και τα 10χλμ Κυριακή πρωί. Υπενθυμίζεται επίσης ότι συνεχίζονται από τον ΣΔΥ Βόλου και γίνονται στο κατάστημα Aspirina, οι εγγραφές για τους αγώνες:

9ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης και παράλληλος αγώνας 5 χιλιομέτρων Σάββατο 17 Οκτωβρίου

15ος Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος 29 Νοεμβρίου (εξ αναβολής από τον Απρίλιο).

Επίσης στις 27 Σεπτεμβρίου θα γίνει ο 8ος Αχίλλειος Άθλος στα Φάρσαλα με αποστάσεις 21.200 και 5.200 μέτρων, και τα μέλη του συλλόγου μπορούν να κάνουν την εγγραφή απευθείας στο λινκ της διοργάνωσης, καθώς η συμμετοχή είναι δωρεάν.