Νέα, Πολιτική, Οικονομία, Διεθνή

ΒΟΛΟΣ: Με θέαμα και πολύ – πολύ μουσική σε κάθε γωνιά της πόλης κορυφώνονται οι εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής

ΔΕΙΤΕ αναλυτικά ολόκληρο το πρόγραμμα

Η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου, το θερινό ηλιοστάσιο που είναι και μέρα Μουσικής, έχει πλέον δώσει εορταστικό τόνο στη ζωή μας. Οι εκδηλώσεις χωρίς είσοδο που λαμβάνουν χώρα σε διάφορα σημεία της πόλης επιφυλάσσουν μοναδικές στιγμές για όλους.

Σε ενιαίο πλαίσιο η δημοτική αρχή με κύριο φορέα την Αντιδημαρχία Πολιτισμού – ΔΟΕΠΑΠ ΔΗΠΕΘΕ Δήμου Βόλου αλλά και πολλοί φορείς, συλλογικότητες και ντόπιες επιχειρήσεις μας βάζουν σε κλίμα ψυχαγωγικό και χαρίζουν ποικίλα δρώμενα απο άκρη σε άκρη της πόλης.

Με αφορμή τη μουσική, την πιο διαδεδομένη των τεχνών, μια σειρά από ανοικτές δράσεις και παράλληλες εκδηλώσεις περιμένουν το κοινό της πόλης να συμμετάσχει και να χαρεί ελεύθερα.

Απόψε και αύριο, από το ηλιοβασίλεμα και μετά, καλεσμένα σχήματα όπως η Ρένα Μόρφη στου Τσαλαπάτα, η Μαρίζα Ρίζου στην παραλία, ο Δημήτρης ‘Χαίνης’ Αποστολάκης παρέα με τον Μανώλη Πάππο αλλά και πληθώρα από dj’s και ανερχόμενοι μουσικοί, απο κοινού μοιράζονται σε υπαίθριες σκηνές μαζί μας τη μουσική τους και μας παρασέρνουν σε στιγμές που συμβαίνουν μόνο μια φορά το χρόνο. Η μουσική γιορτάζει- ας τη χαρούμε!

Το πρόγραμμα για τις επόμενες ώρες ξεδιπλώνεται στο κέντρο του Βόλου, την παραλία, τα Παλαιά αλλά και τα στενά της πόλης, δημιουργώντας μια πραγματική γιορτή. Ακολουθήστε τις νότες στα εξής μουσικά δρώμενα της Ευρωπαϊκής Γιορτής της Μουσικής και γίνετε μέρος του μεγαλύτερου συλλογικού γεγονότος, που ταυτόχρονα συμβαίνει σε 45 σημεία στην Ελλάδα και δεκάδες χώρες στον κόσμο.

 

Παρασκευή 22 Ιουνίου

ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ ΤΣΑΛΑΠΑΤΑ, σε συνεργασία με Αίθριον, Lab Art
Retro pop, Ελληνικά, Ώρα έναρξης 20.30
Σούλη Ανατολή (Ρένα Μόρφη)
Volo Der No

ΤΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ – ΔΟΝ ΔΑΛΕΖΙΟΥ, σε συνεργασία με Red Nose bar
Post Rock, World, Ώρα έναρξης 21.00
Dury Dava (Αθήνα)
Aton.ality

ΤΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ – ΣΠΥΡΙΔΗ, σε συνεργασία με 4 Εποχές
Dj, latin χορός, Ώρα έναρξης 21.30
Salsa by Alternative fitness & dance studio

ΣΤΕΝΟ ΜΗΛΙΝΗΣ, σε συνεργασία με St James Beer House, Πάροδος
Garage, Rock n Roll, Ώρα έναρξης 21.30
The Jacks
Dj Γιώργος Μαλαμούσης

ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ – ΚΟΝΤΑΡΑΤΟΥ, σε συνεργασία με Grappa, Entra, Groove, Novel
Ελληνικό, ξένο rock, Ώρα έναρξης 20:30
Όμπραξ
Cassette
Γ. Αλεξίου & Γ. Καρβέλης

ΠΑΡΚΟ ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, σε συνεργασία με Περισπωμένη
Folk, experimental, Ώρα έναρξης 21.30
Noizedelic Folk

ΠΑΡΑΛΙΑ – ΗΡΩΟ
Jazz, progressive, Ώρα έναρξης 21.00
Modality
Επιλεγμένα visual projections

ΤΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ – ΓΚΛΑΒΑΝΗ, σε συνεργασία με Balthassar beer bar, Άρκτος cafe bar
Έντεχνο, rock, Ώρα έναρξης 21.00
AppARTία

ΠΑΛΑΙΑ – ΦΕΡΩΝ, σε συνεργασία με Valentin Curious Bierkneipe
Alternative, Rock, Ώρα έναρξης 21.00
Sexy Christians (Αθήνα)
Redman Band

ΕΡΜΟΥ – ΘΕΣΠΙΔΟΣ, σε συνεργασία με Τρανζίστορ
Ώρα έναρξης 22.00
Daphne Bluebird & Alekos Georgoulopoulos (Αθήνα)

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ – ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ (όπισθεν ΤΕΕ), σε συνεργασία με Κύκλος μεζεδοπωλείο
Παραδοσιακό, έντεχνο, Ώρα έναρξης 21:30
“Ευτυχισμέναι Ημέραι”:
Δημήτρης Αποστολάκης (Χαϊνηδες)
Εμμανουήλ Πάππος: μπουζούκι
Νίκος Γύρας: κιθάρα, Μαρία Φασουλάκη: τραγούδι, Μιχάλης Δάρμας: κοντραμπάσο
μαζί τους ο καραγκιοζοπαίχτης Άθως Δανέλλης

ΠΑΡΑΛΙΑ – ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, σε συνεργασία με Αλάτι μεζεδοπωλείο
Ρεμπέτικο, Λαϊκό, Ώρα έναρξης 21.30
Τρεις Κακόφημοι

ΠΑΛΑΙΑ- ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΚΡΟΚΙΟΥ, σε συνεργασία με Ζώης μεζεδοπωλείο
Ελληνικό, λαϊκό, Ώρα έναρξης 21:30
Κώστας Βλαχούτσος, Αποστόλης Μελαχρινάκης, Έφη Σισμανίδου

ΣΤΕΝΟ ΣΚΥΡΟΥ, σε συνεργασία με Nuestra Barra
Dj set, Hip hop, Ώρα έναρξης 22:00
Liakos Ze
Don Zio & Mike Da Shop

ΣΤΕΝΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, σε συνεργασία με Cafe Santan
Alternative, Hard rock, Ώρα έναρξης 21:30
Minorfase
The Messengers
Stories to Tell
Keith O’Bloom

ΠΑΛΑΙΑ – ΣΤΕΝΟ ΓΡΑΒΙΑΣ, σε συνεργασία με Rekviem Alley Bar, Τεχνόπολις
Dj set, House, Disco, Ώρα έναρξης 22.30
Atsou
Philip V.
Kon K.

Σάββατο 23 Ιουνίου

ΠΑΡΑΛΙΑ ΒΟΛΟΥ
Dream Pop, Swing/ Jazz, Ώρα έναρξης 20.30
Μαρίζα Ρίζου (Αθήνα)
Marva Von Theo (Αθήνα)
Schlossruugger Altishofen brass band (Ελβετία)

ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ ΤΣΑΛΑΠΑΤΑ – ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ
Κλασική, Ώρα έναρξης 20.00
1ο Διεθνές Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Δωματίου Θεσσαλίας, από το
CHAMBER MUSIC HELLAS
Καλ.Διεύθυνση: Lowell Liebermann (USA)
*λόγω περιορισμένων θέσεων, απαραίτητη η εγκαιρη εκδήλωση ενδιαφέροντος στο www.chambermusichellas.org

ΠΑΡΚΟ ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, σε συνεργασία με Περισπωμένη
Pop, blues rock, Ώρα έναρξης 21.00
Παρουσίαση μουσικών συνόλων σπουδαστών του ωδείου Παλάσκα

ΤΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ- ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ, σε συνεργασία με Κύκλο του 99
Rock, έντεχνο, Ώρα έναρξης 21.00
Battuta

ΠΑΡΑΛΙΑ – ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, σε συνεργασία με Αλάτι μεζεδοπωλείο
Ρεμπέτικο, Ώρα έναρξης 21.30
Ηλίας Παναγόπουλος
Χρήστος Τσατσάνης
Λευτέρης Μιχαήλ Πανταζής

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ – ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ (όπισθεν ΤΕΕ), σε συνεργασία με Κύκλος μεζεδοπωλείο
Παραδοσιακό, ρεμπέτικο, Ώρα έναρξης 21:30
Γλέντι με τους μουσικούς:
Περικλής Ντόβας: ούτι, μπουζούκι
Βούλα Μπαντελά: τραγούδι, κρουστά
Μανώλης Μάνος: λύρα, λαούτο, μπαγλαμάς
Γιώργος Μήτσιου: μπουζούκι
Ευριπίδης Γιουβάνης: κιθάρα

ΕΡΜΟΥ – ΘΕΣΠΙΔΟΣ, σε συνεργασία με Τρανζίστορ
Instrumental Rock, Ώρα έναρξης 21.30
Hi Malaya

ΣΤΕΝΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, σε συνεργασία με Cafe Santan
Reggae, Hip-Hop, Ώρα έναρξης 22.00
Κακό Συναπάντημα (Θεσσαλονίκη)
VoCults
Lostapes (Αλμυρός)

ΠΑΛΑΙΑ – ΣΤΕΝΟ ΓΡΑΒΙΑΣ, σε συνεργασία με Rekviem Alley Bar, Τεχνόπολις
Live/Dj set, Electro, Techno, House, Ώρα έναρξης 22.30
Lip Forensics – live (Αθήνα)
Scot Dech (Λάρισα)
Unickue (Λάρισα)
Afriend

Μπορεί επίσης να σας αρέσει